Mötesplatser för gemenskap och trivsel
IdéA
IdeA är ett unikt bibliotek. De har en egen budget och lokala invånare är engagerade för att vara länken mellan olika grupper och organisationer i Drottninghög. Det är en mötesplats för kunskapsutbyte och dialog, ett kulturellt nav för att utforska de byggstenar som krävs för att bygga morgondagens Drottninghög.
Tryckeriet
Tryckeriet är ett aktivitetshus för och av helsingborgare. Det är en plats för gemenskap och aktivitet för alla åldrar. Här kan du bland annat gå gitarrkurs eller testa på ludosport. Det anordnas även evenemang i olika storlekar och former.
Tillsammans DDF – invånardriven mötesplats
Tillsammans DDF är en invånardriven mötesplats på Drottninghög. Här skapas aktiviteter och initiativ utifrån de boendes egna idéer och engagemang. Verksamheten bidrar till gemenskap, delaktighet och möjligheten för invånare att själva vara med och påverka utvecklingen i området.
Odlarföreningen och odlingsprojekt
Odlingshuset är en lokal mötesplats i Drottninghög där boende tillsammans driver verksamhet genom en förening. Här möts människor kring odling, kunskapsutbyte och gemensamma aktiviteter.
Föreningen skapar en öppen och inkluderande plats som stärker gemenskapen i området och ger möjlighet för invånare att själva vara med och forma innehåll och verksamhet.
Drottninghögsbadet
Drottninghögsbadet är en viktig mötesplats för rörelse, hälsa och gemenskap. Badet används av både boende och besökare från andra delar av staden.
Körsbärslunden och parker
Gröna miljöer som fungerar som naturliga mötesplatser för både vardag och aktiviteter.